23 mars 2009

Medlemsavgift för 2009

Vad?
Nu är det hög tid att betala medlemsavgiften för i år. Den är 100 kronor om du är under 20 år och 150 kronor om du är äldre. Är ni många i samma familj som är med i SMU? Då kan ni betala en familjeavgift på 450 kronor.

Hur?
Betala in pengarna på SMU i Harbos plusgiro 18 99 73-1 och kom ihåg att skriva vem det är du betala medlemsavgiften för. Är du ny medlem så behöver vi också ditt födelsenummer.

Varför?
SMU:s ledare arbetar ideellt, men det finns fortfarande kostnader, så som kanoter, fika, hyror och nyinköp av scoutskjortor. Som medlem kan du bidrag om du åker på olika läger i SMU:s regi. Du är också försäkrad under den tid som du deltar i SMU:s aktiviteter.

2 kommentarer:

  1. Henke var först med att betala. Nu är det din tur.
    Kassören

    SvaraRadera
  2. Sådär, nu har jag betalat också. Förhoppningsvis minns jag att jag gjort det i november, och låter bli att betala två gånger som jag brukar göra.

    SvaraRadera